Řešení IT: dokáže tenhle stát vůbec někdy vysoutěžit alespoň 1 funkční IT?

Ohledně přístupu státu k řešení IT obecně není v naší branži potřeba nic moc psát. Je to tragicky špatné. Všichni víme a tušíme, a z informací na veřejnosti je to zcela patrné, jak to uvnitř státních institucích funguje.

Samo za sebe mluví prohlášení některých úředníků: „Ono se to nepropsalo…“ nebo „Ono se to do databáze propíše až za dva dny“.

Když slyším takhle slova, doslova mi běhá mráz po zádech. V době, kdy průměrný malý server udělá za hodinu 500 000 transakcí, kdy výkon a kapacitu lze doslova na jedno kliknutí škálovat, zabezpečení dat je řádově snazší než před 10 lety, mi tahle věta evokuje několik posledních řešení IT organizované státem:

  • Prodejní portál pro dálniční známky: předražená zakázka, dobrovolníci ji naprogramovali za víkend
  • Řešení IT: Registrace na očkování pro 80+: nezvládnuté UX
  • Řešení IT: Registrace na antigenní testy: nezvládnuté škálování řešení a bezpečnost
  • Řešení IT: Portál pro Covid Gastro: nezvládnuté škálování a zálohování

Řešení IT: Prodejní portál pro dálniční známky

Začneme jednoduchým portálem s napojením na registr aut, platební bránou a triviálním responzivním designem (anglicky Responsive web design). Mělo zajišťoval prodej elektronických dálničních známek.

Pro většinu komerčních firem hezká zakázka řádově za desítky mil. korun. Stát ji ovšem bez soutěžení přiřknul společnosti Asseco Central Europe, a.s.

Jak se ukázalo v lednu 2020, ve smlouvě ani nebyly popsány garance, termíny, ani rozsah řešení. Vzedmulo to velkou vlnu protestů, až se nakonec skupina dobrovolníků rozhodla, že aplikaci naprogramují sami v rámci víkendu.

Přitom se ukázalo, že na Ministerstvu dopravy ani netuší, že obdobný systém několik let běhá na Slovensku za 3 mil. Eur zřízení a 300 tisíc údržba ročně.

Na Forbesu k tomu vyšel docela pěkný článek, kde se cena odhaduje mnohem nižší. Přečtete si sami.

Skupina nadšenců web zhruba naprogramovala opravdu za víkend a státních aparát tleskal. Nakonec ale k nasazení ani použití práce dobrovolníků nedošlo a stát to udělal po svém, ovšem opět za cenu stovek miliónů.

Když systém elektronických dálničních známek spouštěli 1. prosince 2020, hádej, jak to dopadlo. Opět krach. Systém dokonce sami vypnuli, protože si mysleli, že se jedná o útok.

„Ráno po 6. hodině prudce vzrostla zátěž systému, v tu chvíli jsme ještě nevěděli příčinu a odpojili jsme ho i z obavy o možný útok. Teď už víme, kde chyba je. Vina je na straně naší,“ napsal odpoledne na twitteru.

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/doprava/elektronicke-dalnicni-znamky-eshop.A201201_085535_eko-doprava_fih

Řešení IT: Registrace na očkování pro 80+

Rezervační systém covid-19 očkování
Rezervační systém pro očkování proti Covid-19

Další skvělým případem je registr samotného očkování pro Covid-19, který měl pro nejohroženější skupiny obyvatel a nemocné, zdravotníky a klíčové osoby zajistit ochranu proti Covid-19.

Systém spustili v pátek 15.1. a opět jej provázela spousta problémů:

  • Systém byl přetížený a kolaboval, někde čekali několik hodin než se jim podařilo postoupit do dalšího kroku.
  • Byly zprávy o tom, že některé uživatelské části rozhraní jsou pro skupinu 80+ nepřekonatelné. Jako použít captcha to chce fakt hodně odvahy. Jak upozornil Jiří Hlavenka na svém Facebooku.

Řešení IT: Registrace na antigenní testy

Další příklad zmařeného projektu, jenž byl dokonce ještě jednodušší než všechny ostatní, šlo jen o to zajistit zabezpečení osobních údajů. To se opět nepovedlo, když se zjistilo, že v URL se jako parametr posílá do Google kompletní rodné číslo… Proč takové citlivé informace neumí obsloužit IT infrastruktura státu, to mi úplně uniká.

Když sepisuji tyto stránky, 25.1.2021, systém opět nefunguje.

The resource you are looking for has been removed, had its name changed, or is temporarily unavailable.

Řešení IT: Portál pro Covid Gastro

MPO nabídka na vyplnění žádostí pro program Covid Gastro
Pro žádosti na Covid Gastro

Když pominu, že podpora podnikatelů v Evropě se často prováděla ze strany FÚ automaticky a bez nutnosti cokoliv dokládat, české finanční úřady si zajistily práci a vytvořily úctyhodně složitý dotační systém pro jednotlivá odvětví prostoupený mnoha podmínkami a podpodmínkami. Spíše to vypadalo, že finanční správa maximálně stěžuje pozici a žádosti podnikatelů, aby se vyplácelo co nejméně.

Ale zpět k IT. Běžný transakční server pro stovky tisíc žádostí lze škálovat podle potřeby. Kapacit je všude dokola dostatek, stačí jen zajistit dobrou projektovou přípravu a měřit.

Ministerstvo vybudovalo zcela jiný-nový server (než jsou ty stávající – přitom zpracovávají úplně stejnou agendu lišící se z pohledu stroje pouze ve znacích, takže jejich škálovatelnost by byla zcela nasnadě) a pokusilo se jej zpřístupnit veřejnosti.

A jak to dopadlo. Opět fiasko. Všechna data zadaná podnikatelů jsou pryč a uživatelé je musí zadávat znovu.

Dostupnost portálu pro čerpání Covid Gastro, řešení IT
Dostupnost serveru podle Hlídače státu

Přitom zabezpečení stroje pro náhlé

Řešení IT: pro stát nepřekonatelná věc

Stát hospodaří s našimi prostředky špatně. Je to zřejmé z viditelných výsledků těchto zakázek, a to do spousty zakázek nevidíme. Traduje se, že IT sežere až stovky miliard ze státního rozpočtu a já jsem chtěl najít důvody, proč tomu tak je.

Na základě předchozích příkladů a zkušeností, které vidím kolem sebe jsem sepsal dva zásadní problémy:

Stát není schopen vyřešit IT projekty problémy interně

Má to několik příčin. Státní správa je nabubřelá a nepružná, není schopná přilákat schopné, znalé a výkonné lidi a dobře je zaplatit, právě proto, že platí armádu lidí, kteří jen překládají papíry z jedné hromady na jinou za luxusní výdělky. Interně pak chybí dostatečné zázemí pro projektové a krizové řízení projektů. Věřím tomu, že spousta lidí tam padá na hubu, ale bohužel výsledky jsou tristní. Vnitrostátní služby pak jsou nedostatečné.

Stát není schopen vysoutěžit dobrou cenu

Druhý problém bych přímo odvodil z toho prvního. Jelikož odborné zázemí státních institucí je nedostatečné, úředníci se „bojí“ odpovědnosti a vyžadují mnohonásobné zajištění řešení IT, aby měli jistotu, že bude fungovat. To samozřejmě – při nedostatku přesného zadání – dodavatelé velice rádi splní, ovšem za astronomické navýšení ceny zakázek.